Praca w Niemczech dla Polaków
Emigracja zarobkowa polskiego społeczeństwa to powszechne zjawisko. Trudności w znalezieniu etatu u polskiego pracodawcy, zmuszają zarówno ludzi bez wykształcenia, jak i specjalistów po studiach, do szukania pracy w innych państwach Europy. Jednym z punktów osiedlania się Polaków są Niemcy.
Obraz polskiego pracownika jest raczej pozytywny. We Francji kojarzy się z przystojnym hydraulikiem, a w Niemczech z rzetelnym, pracowitym i niedrogim specjalistą, zwłaszcza w branży budowlanej. Warto wykorzystać tę sytuację i w razie kryzysu szukać pracy w innym państwie Unii Europejskiej. Tym bardziej, że już 1 maja 2011 roku Niemcy całkowicie otworzą swój rynek pracy dla Polaków, co oznacza, że pozwolenia na pracę nie będą już wymagane.
W maju 2011 roku zakończy się okres blokady niemieckiego rynku pracy. Mimo wejścia Rzeczypospolitej do UE w 2004, Polacy do tej pory nie mieli możliwość rywalizowania o zatrudnienie z zachodnimi specjalistami. Siedmioletni zakaz wynikał z obawy o nagły napływ polskich emigrantów.
Teraz jednak w Niemczech zatrudnienie można podjąć po otrzymaniu pozwolenia na pracę. Nie jest to jednak prosty proces. W pierwszej kolejności, pracę otrzymają niemieccy obywatele. Następnie osoby, które na stałe mieszkają w Niemczech od minimum roku, ale nie należy się zniechęcać, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników nieustannie rośnie.
Niemiecki rynek pracy to także prace sezonowe. W tym wypadku najczęściej pracuje się w oparciu o umowę o dzieło. Taka opcja jest bardzo korzysta dla uczniów i studentów, chcących dorobić sobie w okresie wakacyjnym. Z racji bliskość granic, przez ostatnie lata, aż 80 proc. wszystkich niemieckich pracowników sezonowych stanowili Polacy.
Polacy pracujący w Niemczech
Praca w Niemczech czeka przede wszystkim w sektorach hotelarskich i gastronomicznych. Dużo ofert zatrudnienia jest również dla przedszkolanek, rehabilitantów, opiekunów osób starszych, sprzedawców, mechaników samochodowych, elektryków oraz inżynierów. Popularną pracą w Niemczech, skierowaną głównie do kobiet, jest pomoc domowa. Rekrutacje na to stanowisko prowadzone są przez Federalne Agencje Pracy. Istnieje również możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Własną firmę można zarejestrować zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.