Nauka zawodu w Niemczech
Otwarty rynek pracy w Niemczech umożliwi Polakom zdobycie dodatkowego doświadczenia u zagranicznego pracodawcy. Niezbędne jest jednak posiadanie specjalistycznego wykształcenia, gdyż przede wszystkim eksperci w danej dziedzinie są poszukiwani.
Najwięcej ofert pracy jest w branży informatycznej, medycznej i budowlanej. Jednak inżynierowie nie mogą spodziewać się zdecydowanie wyższej pensji w niemieckiej firmie, niż tej, jaką mogą zaproponować mu polskie przedsiębiorstwa. Natomiast osoby o słabszym wykształceniu, mogą szukać zatrudnienia, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji już na terenie Niemiec.
Niemieckie zawodówki prowadzą nabory dla obywateli różnych państw, którzy postanowili się tu osiedlić. Standardy nauczania są wyższe niż te w polskich szkołach i bardzo dobrze przygotowują do danego zawodu. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktyki. Osoby zainteresowane mogą liczyć na bezpłatne lekcje oraz możliwość zakwaterowania w bursie. Prócz tego każdy uczeń otrzymuje stypendium w wysokości od 600 do 1,5 tys. euro (w zależności od etapu nauczania).
Zachodnie szkoły skupiają się na nauce określonego fachu, na który aktualnie jest duże zapotrzebowanie w niemieckiej gospodarce. Z tej możliwości skorzystać można w wielu placówkach edukacyjnych m.in. w Berlinie, Brandenburgii, Saksonii, Maklemburgii oraz Turyngii.
Nauka zawodu w Niemczech rozpoczyna się od nauki języka. Poziom znajomości języka niemieckiego wśród polskiej młodzieży często jest niewystarczający. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem nauki zawodu, prowadzone są dwumiesięczne kursy językowe.
W Niemczech na polskich uczniów czekają dobrze wyposażone sale wykładowe, pomieszczenia warsztatowe oraz pracownie komputerowe. Aktualnie najwięcej miejsc pracy znaleźć można w fabrykach, bankach, restauracjach i hotelach. Zatrudnienia można szukać również po przez agencje pracy tymczasowej.